Please see schedules below.

The schedule for this year is starting to form and there will be some fantastic new features to appeal to the whole family including 3 entertainment stages, Auto Festa (the largest collection of Vintage, Classic and Contemporary Italian Motor cars and bikes ever assembled in NSW) In addition there will be all the favourites including carnival rides, jumping castles, puppet shows, roving minstrels and stilt walkers, animal farms and face painting, dancing competitions, fantastic free cooking demonstrations and acts on stage to take your breath away

Co.As.It Stage

#SessionSpeaker(s)TimeVenue
1Magician Rod Junor10:00AM
2Mathew Dal Cin [Tenor]10:40AM
3Story Time11:20AM
4Laura Ducii [Direct from Italy]11:35AM
5Arturo Toscani [Neapolitan Singer]12:15PM
6Official Speeches12:55PM
7Italian Class with IBS Alumni - Part 1: Coffee1:20PM
8John Stephan [Returning from Las Vegas]1:35PM
9Italian Bilingual School [IBS] Performance1:55PM
10Alfie Arcuri [Winner of The Voice Australia 2016]2:15PM
11Claudia Migliaccio [The Voice Australia 2015]2:40PM
12Brianna Holm [The Voice Australia 2016]3:20PM
13Italian Class with IBS Alumni - Part 2: Gelato3:50PM
14Tony Sergi4:05PM

Entertainment Stage

#SessionSpeaker(s)TimeVenue
1Sydney Secondary College Jazz Orchestra10:00 - 10:40
2Mocombo Jam11:00 - 11:40
3Tarantella with Shine Dance Academy11:40 - 12:00
4Circo Italiano12:00 - 12:40
5Jess Ciampa and Joseph Zarb13:00 - 13:45
6Wests Tigers Mini Cheerleaders13:45 - 14:05
7Jess Ciampa and Joseph Zarb14:05 - 14:50
8Fratelli Del Sud14:50 - 15:10
9Il Quartetto Severini15:10 - 15:55
10Elizabeth Smyth16:00 - 16:15
11Il Quartetto Severini16:15 - 17:00

Ciao Stage

#SessionSpeaker(s)TimeVenue
1Pet Parade supported by Applaws10:15 - 10:45
2Euroespresso Home Coffee Demonstration11:00 - 11:30
3Barista Training Showcase with Five Senses Coffee and Grinders Coffee11:45 - 12:45
4Ciao Fashion Parade with emerging local designers13:00 - 13:30
5Cappuccino Master Class with Mayor of the Inner West Darcy Byrne sponsored by American Express13:30 - 14:15
6Jibby Little (the barista’s barista) showcase14:15 - 14:30
7Grinders and Pauls present the Latte Art Smack Down14:30 - 16:30
8Award presentation16:30 - 17:00

Dance Stage and Kids Stage

#SessionSpeaker(s)TimeVenue
1Ceroc & Modern Jive Dance Company11:00 - 11:20
2Dorothy Cowie School of Dancing11:30 - 11:50
3Next Move12:00 - 12:40
4Kid A Performing Arts Co.13:00 - 13:20
5Shine Dance Academy - Pop Performance13:30 - 13:50
6The Vegetable Plot - Kids Live Music Show14:00 - 14:40
7The Music Dojo15:00 - 15:40